Második nap 

Kirándulás, városnézés

Vasárnapi program a történések sorrendjében itt lent az albumban megtalálható: 

- Körösladány városnézés
- Mágor-pusztai régészeti feltáróhely
- "Mundérba bújt történelem" 
- Szeghalom helytörténeti múzeuma

 A Nadányi-Wenckheim-Merán-kastélyhoz látogattunk először, ahol a kastély történetéről idegenvezető beszélt. 

 A kastélyt korábbi épületrészek felhasználásával a báró Wenckheim család építette. A tervező id. Czigler Antal volt. A kastélyban az 1830-as években intarziás biedermeier ajtókereteket készítettek, amely valószínűleg a pesti Steinl Ferenc munkája, aki a Védegylet fontos szállítója, a kor leghíresebb hazai bútorasztalosa volt. A kastély mellett több XVIII. századi uradalmi épület áll, amelyek között kereshetjük az 1850-ben említett vendégfogadót és sörházat. Az egyik épület alatt 50 m hosszú, széles boltozott pince van. A kastély előtt a park, a tájképi kert és a nyírt sövényből alakított labirintus maradványa látható. 1803-tól épült, és 1813-ban készült el a klasszicista stílusú kastély.
id. Czigler Antal uradalmi építész alakította ki. Az épület U alaprajzú, 25 ablakos utcafronttal, 39 szobával kialakított földszintes elrendezésű. A kastély udvara a Körös-folyóra nyílt. A folyamszabályozások után kialakult holtág helyén később 8 holdas angolparkot alakítottak ki.

A Kastély megtekintése után busszal indultunk Vésztő Mágorra, ahol a tárlatvezető segítségével megismerjük Mágor történelmét.

Mágor-pusztai régészeti feltáróhely
Az alig kiemelkedő kunhalom gyomrában ötezer éves leletek tekinthetők meg: egy szentély istennő szoborral, koporsó, tálkák, edénytöredékek.
A kiállítóteremben, amelyet az 1810-1812-ben épített Wenckheim-féle borospincében rendeztek be, nyomon követhető a hely későbbi történelme is. A kunhalom melletti dombon a 11. században a Vatától származó Csolt nemzetség épített pusztatemplomot, amelyet a kereszténység felvétele miatt kirobbant harcokban leromboltak. A következő évszázadban azonban bencés pusztatemplomot építettek a helyébe.
A kettős domb területén 1968 és 1988 közt Juhász Irén vezetésével folytak ásatások, amelyek újkőkori, rézkori, bronzkori és Árpád-kori leleteket hoztak napvilágra.
Itt létesült a Vésztő-Mágor Történelmi Emlékhely, mely a kormány döntése szerint a Magyar Nemzeti Múzeum szervezetében folytatja korábbi tevékenységét.
A Mágor-halom közelében parkot alakítottak ki az Alföldhöz kötődő népi magyar írók és költők szobrainak. A szoborparkban megtalálhatók a következő írók és költők szobrai: Németh László, Szabó Pál, Féja Géza, Veres Péter, Sinka István, Kovács Imre mellszobrai.

A szoborpark megtekintése után a parkban piknikeztünk.

Amikor kipihentük és összeszedtük magunkat, elindultunk Szeghalomra, hogy megnézzük a 

"Mundérba bújt történelem" 

című Túri János magángyűjtő állandó kiállítását.
A látogató a tárlatvezetés során különböző államok katonai egyenruháival, rendvédelmi és karhatalmi szervek, a tűzoltóság és a katasztrófavédelem emlékeivel ismerkedhet meg. 
A jelenleg látható több mint négyezer tételt bemutató kiállítás, közel negyed százados gyűjtőmunka eredménye.

A gyűjtemény megtekintése után átsétáltunk a városi helytörténeti múzeumba.
A Sárréti Múzeum legfőbb feladata Sárrét kultúrájának, hagyományainak, történeti értékeinek és változási folyamatainak kutatása, megőrzése és bemutatása. Gyűjteményükből gazdag válogatást tekinthettünk meg. A kiállításon Sárrét múltjával kapcsolatos kézművesek munkáit láthattuk.

Az egésznapos kirándulás alatt nem fáradtunk el annyira, hogy még a finom vacsora után egy kicsit ne mullathattunk volna. 

Egyesület számlaszáma:
Szigetvári Takarékszövetkezet 50800018-15191050
Az egyesületnek e-mail: elnoksege@gmail.com
e-mail a honlapszerkesztőnek: nericsara1@gmail.com

Székelyföld Szerelmesei Egyesület 2010 © 2012Minden jog fenntartva.
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el